Lühike kokkuvõte hooajast 2013-2014 ehk õnn mitte lihtsalt ei naerata kellelegi, vaid soosib neid, kes suudavad minimeerida segavaid ja forsseerida soodustavaid tegureid.

01.06.2014

Dolomitenlaufi eelõhtu. Suuskade ettevalmistus võistluseks toa rõdul.Lühike kokkuvõte hooajast 2013-2014 ehk õnn mitte lihtsalt ei naerata kellelegi, vaid soosib neid, kes suudavad minimeerida segavaid ja forsseerida soodustavaid tegureid.

Hooaeg 2013-14 kujunes tõeliseks keha ja vaimu tuleprooviks. Põhjuseid ja erinevaid tegureid on palju. Seega ei hakka siin laskuma detailidesse ja pisiasjadesse. Peamise pitseri hooajale vajutas möödunud talve kohutavad ilmaolud. Hooaja põhistartidest jäi ära 7 võistlust, lisaks terve hulk juurdeviivaid võistlusi ja alternatiivseid võimalusi. Võistelda sain vaid kahel põhidistantsil. Neist parimaks FIS pikamaasarja Dolomitenlaufi 27. koht. Võin väita, et sisuliselt jäi minu jaoks võistlushooaeg 2013-2014 vahele (nt klassika tehnikas ei õnnestunud kogu hooaaja peale teha mitte ühtegi maratoni starti). Sealjuures üks peamisi eesmärke - Tartu maraton jne. Seega ei saa hinnata ettevalmistuse õnnestumist või ebaõnnestumist.

Suutsin tagada omale väga korraliku laagrite plaani. Nt treenisin mägedes kokku ligi 80 päeva. Paraku treenisin sisuliselt üksinda, püüdes omal käel hallata kõike, mis tulemust mõjutavad. Ilmastikuolude tõttu keerdus kogu etteplaneeritud võistlusplaan ja logistika peapeale, koos sellega ka liikumis- ja treenimisplaan võistluste vahel. Pidev üksinda kõige tegemine, asjatult reisimine, ootamatud tagasilöögid, plaanide muutmine jne viisid mind väga keerulisse olukorda, kus oli väga raske langetada õigeid otsuseid. Nii jõudsin korralikus vormis Viru maratonini, millest siin webi lehel ka pikemalt kirjutasin, kus külmusin korralikult läbi ja jäin tõsiselt haigeks. Immuunsuse korda saamine paraku võttis väga kaua aega, kuid ma ei heitnud meelt ja püüdsin uuesti jalad alla saada, mis märtsiks ka õnnestus. Paraku otsustas ilmataat, et märtsis saabub suur kevad ja kõik plaanitud võistlused jäid sellele hooajale iseloomulikult ära.

Kokkuvõtlikult ettevalmistus möödunud võistlushooajaks oli vägagi tasemel. Ettevalmistusperiood õnnestus tagasilöökideta. Paraku tehtud töö tulemuslikkust ei saanud võistlustel realiseerida. Sestap oli hooaja lõpp vaimselt väga keeruline. Ühest küljest valitses nördimus ja pettumus, et suur töö sai tehtud ja seda realiseerida polnud võimalik. Lihtsam oleks olnud leppida kehvade kohtadega võistlustel, kui teadmisega, et võistlused üldse ära jäid. Sestap jäi hinge kriipima nördimus tehtud suure töö ja valatud higi tuulde lendamise pärast.

Olen arusaamal, et tulemuslikult võistlemiseks peab väga korralikult treenima. Kuid see on ilma tagasilöökideta võimalik vaid siis, kui on olemas vähemalt hädavajalik  taust. Võistlusõnn mitte lihtsalt ei naerata kellelegi, vaid soosib neid, kes suudavad minimeerida segavaid ja forsseerida soodustavaid tegureid. Olen endiselt täis võistlemise, tõestamise ja treenimise tahet. Püüan möödunust teha adekvaatsed järeldused, et uue hooaja ootamatustele vastu seista ning õnne oma kasuks kallutada.