FIS pikamaa suusatamise sarja avapauk Lasgambeda maraton – esimesed silmad peas ehk 27. koht

13.12.2014

FIS pikamaa suusatamise sarja avapauk Lasgambeda maraton – esimesed silmad peas ehk 27. koht

12.12.14 Algas Itaalias Livignos FIS pikamaa suusatamise karika sari 42km pikkuse Lasgambeda vabatehnika maratoniga. Lumepuudus on räsinud kogu suusamaailma ja enamik võistlusi ära jätnud. Nii tõi lume ja võistluste puudus starti rohkearvulise eliitgrupi.

Võistlus toimus ideaalsetes oludes kergete miinuskraadidega, arvestades lumeolusid väga hästi ette valmistatud suusarajal särava päikese all. Paraku minu päev nii päikeseline polnud. Sai veelkordselt kinnitust, et 6.-7. päev mägedes on mul aklimatiseerumise väga rasked päevad, kus organism ei toimi mitte kuidagi. Iseeneselt tean seda juba ammu ja kartsin seda ette. Paraku polnud ka võimalusi, et võistluse eelselt varem mägedesse tulla.

Juba võistluse eelne soojendustreeningu päev ennustas enesetunde järgi halba. Nii püüdsin võistlusrajal olla võimalikult ettevaatlik. See ettevaatus säästis mind küll kukkumistest ja kepi lõhkumistest, kuid hõredast õhust tingitud pingul „poomisnööri“ ümber kaela see ei lõdvendanud.

Iga harjumuspärase võistluskiirusega lõik pani tugevat lõivu maksma. Nii ei õnnestunud võistluse 1/3 tekkinud suure peagrupiga 22meest (mis hiljem lagunes väiksemaks) kaasa minna. Minu ümber tekkis jälitav/maha jääv väike  grupp, kus paraku keegi ei tahtnud või ei jõudnud tööd teha. Kuna Lasgambeda väga kiirel rajal pole võimalik üksinda ühest grupist teise sõita ja seeläbi kohta parandada, jäi mu ainsaks ülesandeks oma grupis üksinda tööd teha, et püüda hoida kaotust esimestele võimalikult väike. Tegin üksi tööd 20km. Kogu see 20km oli tingituna aklimatiseerumisest siin üks suur võitlus iseenda, valu, poomistunde ja katkestamis mõtetega. Kuni ühel hetkel oligi finishi joon käes.

Tulemuseks siis 27. koht. Kaotust võitjale kogunes  +4:05.2  Antud võistluspäevast ja enesetundest pigistasin välja üsna maksimumi, kuid kripeldama jääb, et võistlus sattus aklimatiseerumise raskustele. Nt mehed, keda ma sellel aastal võistlustel olen korraliku edumaaga edestanud või napilt kaotanud, olid kohtadel 20 ja 8. Õnneks tean, et olen heal rajal – kui tervis peab ja võimalusi leian, õnnestub ära teha ehk ka palju ilusamad tulemused.

Tulemustelink:  http://data.fis-ski.com/dynamic/results.html?sector=CC&raceid=24257          

Tänan Eesti harrastajaid, Riho Roosilõldu CFC klubi – jootmis abi eest ja Karel Kruuserit Hawaii Express-ist suusa hoolde ja muu abi eest!

Nüüd on FIS pikamaa suusatamise karika sarjas kuu aja pikkune paus. Järgmine osavõistlus on Austria Dolomitenlauf (18.01.15), kus kindlasti võistlen (kui ootamatusi ei teki). Sina maani püüan enda jaoks vähem tähtsatel võistlustel seisundit parandada.