FIS pikamaasuuusatamise sarja etapp - Bieg Pastow - 11. koht.

03.03.2015

  Järjekordne luhtunud korralik etteaste. Sedapuhku valisin riskide maandamiseks vägagi vingete tõusudega rajale minekuks ilma pidamiseta suusad, mis oli igati õige otsus. Raja suurimal tõusul, üle 4km ronimisel paraku küll pääses väike grupp mehi eest ära. Mina jätkasin koos tsehhiga, kes finišeerus kaheksandal kohal. 34 km olime veel koos ja liidritele üsna lähedal. Paraku raja teises pooles jäin jälle ilma igasuguse joogita ja vaikselt jooksin energiast tühjaks. Iga viimane km oli värisev ja vaevaline. Nii lõpetasin 11. kohaga ja pidin esimesena autasustamist kõrvalt vaatama.

 

TM -11

20.02.2015

Tartu Maraton luhtus täielikult. Ebaõnnestusin suusa- ja määrdevalikuga totaalselt. Pilt oli selge juba 2km võistluse järel, kui kukkusin ühe laskumisega liidrikohalt teise kümnesse ja järgmisega juba veelgi kaugemale. 5km joogipunktis olin lootuse täielikult minetanud. Naise utsitusel siiski jätkasin ja otsustasin need suusaraja külge kleepuvad suusad läbi jõu finišisse suruda. Töövõime oli üsna OK ja nii õnnestus jõudsalt peagrupist pudenevaid mehi kinni püüda. Paraku olin sunnitud rajale jätma palju energiat ja lõpu kilomeetritel leppima 11. kohaga. Pettumus suur ja tunne tusane.

 

Mõru pill!

07.02.2015

 
Täna pidin startima  Prantsusmaa tipp maratonil LaTransjurassienne, mis ühtlasi FIS-i pika maa suusatamise sarja 4 etapp. Paraku pidin langetama 3h ennem starti raske otsuse ja võistlemisest loobuma. Keha on räsinud juba 5 päeva viirus haigus, mis vahepeal andis juba taandumise märke, kuid võistlus paika jõudmisest saati  on asi tund tunnilt hullemaks läinud. Oleksin võimeline ilmselt täna küll võitlema korraliku koha eest, kuid kartuses, et võitluse hind edasise võistlus hooaja suhtes võib olla väga kõrge, langetasin enda jaoks ülimalt raske ning hinge kriipiva otsuse.

Loodetavasti on langetatud otsus õige ja ühel vähestest kordadest olen andnud endale võimaluse kosuda. Eks aeg annab arutust ja Tartu Maraton annab vastuse, kas tervenen ja kui palju olen võimetest haigusega kaotanud.

Estoloppeti maratoni sarja teine etapp ja teine koht!

04.02.2015

Tamsalu-Neeruti maraton oli üks igati äge sõit. Sõidu tegid vingeks ilmaolud, mis olid tõsiselt rasked.  Tugev tuul, lörtsisadu ja väga pehme suusarada. Neis oludes puudus suusa libisemine, mis mul oli eriti puudulik metsavahelistel lõikudel, kus puude pealt lisavett rajale sadas.

Õnneks füüsiline seisund oli hea. Tundsin mõnusat minekut ja ei hakanud seda ka väga kinni hoidma. Võrreldes FIS pikamaasuusatamise sarja etappidega sain sel maratonil ise võistlust ja tempot suunata. Üsna kiiresti tekkis olukord, kus jäime ette kolmekesi ja siis juba Morten Priksiga kahekesi. Püüdsin rasketes oludes ees tööd tehes tempot hoida. Kuid ca 10km ennem lõppu jooksin ootamatult täielikult energiast tühjaks. Morten vajus vaikselt eest ära ja mul polnud energia raasugi, mida mobiliseerida. Nii püüdsin turvaliselt oma teist kohta hoida ja finišisse jõuda, mis ka õnnestus.

Ilmselt iganädalane võistlemine maratonidel ja eriti möödunud nädala Marcialonga, kus jäin täielikku energia ja vedeliku kriisi, lisaks pikk ja väsitav sõit koju, kahandasid oluliselt energiavarusid.

Luhtunud hooaja parim sõit: Marcialonga

27.01.2015

Võstlesin täna 25.01  suusaspordi ühel vingeimal ja väga kõva tasemega suursündmusel - Marcialonga maratonil, mis sellel hooajal ainsa tippmaratonina kuulub mõlemasse pikamaasuusatamise eliitsarja (FIS pikamaasuusatamise karikasarja ja SkiClassic maratoni sarja). Sellest andis tunnistust ka ülitihe konkurents meeste eliidis, kus mõlema sarja karikapunkte oli jahtima tulnud üle 250 eliit startija (+ ülejäänud 7500 õnnelikku, kes maratoni pääsme tihedas rebimises olid lunastanud).

Nüüd lühidalt ja natukene oma võistlusest. Ootused olid võistluse eel üsna vaoshoitud, kuna eelmisel kahel nädalal ilmnenud ületreeningu tunnused polnud veel kadunud. Peamine põhjus aga see, et sellise massi eliitmeestega vaid 2 jälje laiusel kunstlumest maratoni rajal võib kõike juhtuda. Õnnetus ja ebaõnn sellel võistlusel ei hüüa tulles. Mul õnnestus suuremaid probleeme rajal vältida. Püüdsin hoida üsna turvalist kohta peagrupis kohtadel 25-40. See ka õnnestus. Võistluse tempo oli peadpööritav ja kogu eliit, kaasa arvatud ka naised, sõitsid võistluse ainult paaristõugetega ilma pidamismäärdeta. Kuna olen keskendunud FIS sarjale, kus klassika sõidud on mõnevõrra raskematel radadel, kus kasutatakse ka klassikalist klassika suusatamistm siis ei ole paarisöö võimekust eraldi forsseerinud. Õnneks sain ka selle nüansiga üsna hästi hakama. Kuid „karvajalana“ profitiimide keskel minu hea sõit ja korralik tulemus hakkas luhtuma võistlusmaa teises pooles, kui jäin joogi ja ka energia nälga. Võistluse viimased 15 km sõitsin tuhkkuiva suu ja surisevate huultega. Marcialonga võluks, omapäraks ja suurimaks raskuseks on finishi tõus, kus tuleb mööda serpentiine ronida lakkamatut tõusu ja seda vaid paaristõugetega. Paraku minu energiavarud olid tühjad. Viimase tõusu all 2,5km enne lõppu saadud energjajook tegi asja veel hullemaks. Energiajook peaks alles jäänud glükogeenivarud aktiveerima. Kuna aga mina olin juba ennem seda  näljas, polnud ka energiat, mida aktiveerida. Kehasse tekkisid vaid külmavärinate sarnased surinad. Lõputõusul sisuliselt jalutasin ja kaotasin iga 100 meetriga jubedalt aega ja ca 20 või kes teab, palju kohti. Igaljuhul neid konkurente, kes auruveduritena puhudes tõusul kogu minu rajal saavutatud edu oma kasuks pöörasid, oli palju. Saavutasin küll parima eestlase tiitli, kuid see pigem teeb veel tusasemaks. Selgemast selge on see, et maratonide suusatamine on maailmas ammu professionaalne ja eraldi seisev ala.

Seega tänase päeva seisuga olen lõhkise küna ees ja tean, et nende aukude kinni katmiseks jääb kätest ja jalgadest väheks.

FIS pikamaasuusatamise karika sarjas punkti koht – 23

20.01.2015

18.01 Pühapäeval toimus Austrja mainekaim suusa maraton Dolomitenlauf, mis oli ka FIS pikamaasuusatamise karika sarja teiseks etapiks. Saavutasin võistlusel 23 koha. Võistlus viidi kasinate lume olude tõttu üle mäestiku tingimustesse Obertilliach-i nimelisse mägi külla.

Võistlus oli minu jaoks väga raske. Minule mitte omaselt pidin juba võistluse esimesel kolmandikul hakkama võitlema krampidega. Stardist sain ilusti minema ja esialgse stardi kiirenduse seedisin ära, kuid juba siis ilmnes, et miski on valesti. Kui ca 8km peale starti, raja kõige raskema osa alguses, taas kord kiirenatati tekkisid mul tõsised raskused. Jalad kangestusid ja hakkasid krambitama. Nii hakasin järjest tahapoole pudenema. Oli ka hetki, kus olin sunnitud lausa peatuma, et krampidest vabaneda.

Esialgu tundus probleem hirmutavana. Nüüd analüüsinud vahetut ettevalmistust  tean, kus tegin tõsise vea. Ilmselt oli tegemist vahetult võistlus nädalal jõusaalis liigses innustumises, millest tingitud lihas valu segas ka võistlus eelset soojendus treeningut. Ilmselt häirus lihaste ainevahetus ja energeetika toime mehhanism. Loodetavasti õnnestub siiski viga kiiresti „ära seedida“ .

Tulemused: http://www.worldloppet.com/fmcmr.php?aasta=2015&race=2

Veel üks poodium FIS võistlustel!

15.01.2015

Möödunud nädala vahetusel 10.01-11.01 sai maratonide ette valmistuse ühe osana teravust otsitud FIS võistlustel Lätis. Üldjoontes jäin võistlustega rahule (10km Klassika sõidus sain 2 koha).  Vahe pealne haigestumine on möödanik ja olen tugevalt treeninud. Nüüd vaid pöidlad pihku, et tervis vastu peaks ja algab tihe võistlus hooaeg erinevates maratoni sarjades.

Needust ja rõõm seoses EMV –ga

27.12.2014

 

 

Ikka ja jälle on mind jälitanud „needus“, kus ennem Eesti meistri võistlusi jään haigeks. Ei õnnestunud ka see kord mõõda hiilida. Nädala kolmandal päeval ilmnesid esimesed haigus nähud, mida endale omase jäära päisusega trotsisin. Lootsin ja arvasin, et mis see haiguse ikka korralikule treenitusele teeb. Paraku suur koormus + haigus lohisesid täna võistlus rajal järgi nagu raske ader.  

Sellele vaatamata on äärmiselt hea meel, et üle aastate oli tegemist ühe igati heale ajale planeeritud meistri võistluste etapiga. Kus igati võrdsetes tingimustes said mõõtu võtta kõik, kes suusatamist hinges kannavad. Selle kinnituseks osalejate arv, mis küündis 70 ni. See on aluseks ja võimaluseks, et meid ootavad ees positiivsete emotsioonide rikkad suusa talved.

 

Lume rõõmude rikast aasta vahetust.

Julge hundi rind on rasvane – tööhundi rind on higine. Swix Ski Classic sarja avastart.

15.12.2014

Julge hundi rind on rasvane – tööhundi rind on higine. Swix Ski Classic sarja avastart.

Pärast reedest FIS pikamaa MK etappi olin täna pühapäeval koos suusamaailma vägevamate klassika meestega uuesti stardikangi all. Sedapuhku siis Swix Ski Classic maratoni sarja esimene etapp. Protokolli läks küll kirja 46. koht, kaotus võitjale Anders Auklandile 4.20, mis on ilmselgelt mitte midagi ütlev või pigem nigela varjundiga koht. Õnneks arvestades taustasid ja võistluse taset (eliitmehi 130), sisendas see võistlus minusse juurde kõvasti eneseusku.

Võin vaid endale tuhka pähe raputada, et tänast normaalset enesetunnet (aklimatiseerumise hullem aeg on mõõdas) ja korraliku treenitust ilusamaks tulemuseks ei vorminud. Tegemist oli nn töö õnnetusega ja napi enesekindlusega. Kartsin tänasel kiirel, kuid suure kõrguste vahega (ligi 300m) maratonil, kus 15km järjest rühitakse tõusu, valida ilma pidamiseta suusad (mida tegi rõhuv enamus). Valisin pidamisega suusad, mis ilma soojenedes paraku ei pidanud. Nii vedasin kogu distantsi suusa all määret, mis takistas paaris tööd, kuid tõusul vahelduvat sõiduviisi ei lasknud vähimalgi määral kasutada. Olin järsema tõusu osa alguses väga heal positsioonil - 26. Kohal, peagrupi keskel. Tõusu alguses pidamist otsides ja kääri joostes lipsas peagrupp eest ära ja sõitsin end kääri joostes punasesse. Õnneks kosusin kiiresti ja leppisin olukorraga, jätkasin paaris punnides nii kõvasti kui jõudsin. Pelgasin, et selle hooaja pooliku ettevalmisuse tõttu on just erialased paaristreeningud tegemata ja võin krampidesse kangestuda. Sellest ka arg otsus pidamisega suusa kasuks stardis. Õnneks vastupidi suutsin peale suurt tõusu alamäge ja paaris osadel oma positsiooni parandada ja liikuda konkurentsi võimelises tempos.

Igal juhul sain kinnitust, et liigun õigel teel ja olen hästi treeninud. Nii et võin ka maratoni tiimide meestega võrdväärselt heidelda.

Nagu eelmises postituses öeldud, järgmine maratoni start siiski 18.01 Dolomitenlauf. Kuigi nüüd on hinge tekkinud kripeldav soov ja tahe võistelda ka järgmisel Ski Classicu etapil Tsehhi Jizerská Padesatkál 11.01.15, kuid ilmselt jääbki see vaid sooviks. Ilusat jõuluaja algust!

FIS pikamaa suusatamise sarja avapauk Lasgambeda maraton – esimesed silmad peas ehk 27. koht

13.12.2014

FIS pikamaa suusatamise sarja avapauk Lasgambeda maraton – esimesed silmad peas ehk 27. koht

12.12.14 Algas Itaalias Livignos FIS pikamaa suusatamise karika sari 42km pikkuse Lasgambeda vabatehnika maratoniga. Lumepuudus on räsinud kogu suusamaailma ja enamik võistlusi ära jätnud. Nii tõi lume ja võistluste puudus starti rohkearvulise eliitgrupi.

Võistlus toimus ideaalsetes oludes kergete miinuskraadidega, arvestades lumeolusid väga hästi ette valmistatud suusarajal särava päikese all. Paraku minu päev nii päikeseline polnud. Sai veelkordselt kinnitust, et 6.-7. päev mägedes on mul aklimatiseerumise väga rasked päevad, kus organism ei toimi mitte kuidagi. Iseeneselt tean seda juba ammu ja kartsin seda ette. Paraku polnud ka võimalusi, et võistluse eelselt varem mägedesse tulla.

Juba võistluse eelne soojendustreeningu päev ennustas enesetunde järgi halba. Nii püüdsin võistlusrajal olla võimalikult ettevaatlik. See ettevaatus säästis mind küll kukkumistest ja kepi lõhkumistest, kuid hõredast õhust tingitud pingul „poomisnööri“ ümber kaela see ei lõdvendanud.

Iga harjumuspärase võistluskiirusega lõik pani tugevat lõivu maksma. Nii ei õnnestunud võistluse 1/3 tekkinud suure peagrupiga 22meest (mis hiljem lagunes väiksemaks) kaasa minna. Minu ümber tekkis jälitav/maha jääv väike  grupp, kus paraku keegi ei tahtnud või ei jõudnud tööd teha. Kuna Lasgambeda väga kiirel rajal pole võimalik üksinda ühest grupist teise sõita ja seeläbi kohta parandada, jäi mu ainsaks ülesandeks oma grupis üksinda tööd teha, et püüda hoida kaotust esimestele võimalikult väike. Tegin üksi tööd 20km. Kogu see 20km oli tingituna aklimatiseerumisest siin üks suur võitlus iseenda, valu, poomistunde ja katkestamis mõtetega. Kuni ühel hetkel oligi finishi joon käes.

Tulemuseks siis 27. koht. Kaotust võitjale kogunes  +4:05.2  Antud võistluspäevast ja enesetundest pigistasin välja üsna maksimumi, kuid kripeldama jääb, et võistlus sattus aklimatiseerumise raskustele. Nt mehed, keda ma sellel aastal võistlustel olen korraliku edumaaga edestanud või napilt kaotanud, olid kohtadel 20 ja 8. Õnneks tean, et olen heal rajal – kui tervis peab ja võimalusi leian, õnnestub ära teha ehk ka palju ilusamad tulemused.

Tulemustelink:  http://data.fis-ski.com/dynamic/results.html?sector=CC&raceid=24257          

Tänan Eesti harrastajaid, Riho Roosilõldu CFC klubi – jootmis abi eest ja Karel Kruuserit Hawaii Express-ist suusa hoolde ja muu abi eest!

Nüüd on FIS pikamaa suusatamise karika sarjas kuu aja pikkune paus. Järgmine osavõistlus on Austria Dolomitenlauf (18.01.15), kus kindlasti võistlen (kui ootamatusi ei teki). Sina maani püüan enda jaoks vähem tähtsatel võistlustel seisundit parandada.

Pakkuda diil klassika võistlussuuskade näol, kellel võimalik toetada minu ambitsioone FIS pikamaasuusatamise karikasarjas konkurentsivõimeliselt võistelda

11.12.2014

Diiliks on pakkuda kaks paari häid klassika võistlussuuski eraldi või komplektina :). Seoses kehakaalu numbrite muutusega on jäänud head võistlussuusad mulle liiga jäigaks. Lisavahendid kuluvad hädasti ära, et võistelda FIS pikamaa karika sarjas kõrgete kohtade eest. Kes huvitatud, siis on pakkuda ka 1 paar uisusuuski.

Paar 1. Klassika võistlussuusad Fischer RCS carbon lite classic s-track 28/610 207cm

Jäikus ja kulbi andmed: 1,3/48,0; 1,38/47,5

Paar 2. Klassika võistlussuusad Fischer RCS carbon lite classic s-track 28/610 207cm

Paar nr 1Paar nr 2

Võistlus: Sõida paaris, jookse kääris. Kontiolahti FIS 10km klassika 8. koht.

01.12.2014

Eelmise päeva korralik sõit, hea enesetunne ja teadmine, et olen klassikat enam treeninud ja tunnen end selles sõiduviisis paremini, innustas mind tänaseks päevaks vägagi. Paraku ilmaolud olid kogu nädalavahetuse väga keerulised. Ilm pendeldas 0 ümber ja vahelduva eduga sadas vihma ja jäidet.

Läksin stardi paika juba ligi 3h ennem oma starti, et pidamis probleemidele lahendus leida. Tänu Jaanus Tepanilt saadud vihjele, mida pidamiseks alla panna sain 1,5h ennem oma starti suusa pidamise osas toimima. Just selleks hetkeks, kui rada võistlusteks suleti.

Võisteldi kunstlume ringil, mis oli ainus lumi võistluspaigas.  Seetõtu oli teiste startide ajal  rajal sõitmine rangelt keelatud. Seega tuli mõlemal päeval soojendus teha joostes. Paraku raja olud ja ilm muutus selle ajaga mis jäi minus stardi ja raja sulgemise vahele väga palju. Tihe võistlus koormus lühikesel ringile oli raja muutnud läikivaks märjaks jäärenniks. Sellistes oludes minu suusk enam ei toiminud. Tõusudel ei saanud kasutada klassikalist suusasammu. Võistlus kujunes minujaoks -  sõida paaris jookse kääris võistluseks. Kuna tahtmist jagus siis võitlesin rajal sellele vaatamata iga sekundi eest. See andis lõpuks 8 (47) koha kaotusega võitjale +44 sekundit.

Võistlusest jäi üsna paha tunne sisse. Kahju et ei saanud korraliku suusaga sõita ja suur pusimine suuskade kallal vett vedama läks.

 

Esimene karikas algaval hooajal ja esimene FIS võistluste poodium

01.12.2014

Laupäeval tegin endale paraja üllatuse sõites end Soomes Kontiolahtis peetavatel FIS võistlustel 15km vabatehnika sõidus kolmandaks (73). Kaotust võitjale  kogunes 14,6 sekundit. Kuna olin võistlusel päris üksi, oli keerulistes võistlusoludes  suuskade ettevalmistuse ja muu võistlusega seonduvaga palju tegemist, seetõttu läks starti jõudmine rabistamiseks. Treeningkoormused olid viimastel päevadel olnud küll madalad, kuid see-eest reisi ja muude toimetuste päevad  pikad. Nii ei osanduki võistlusest suurt midagi oodata ega tempot valida.

Rajal tundsin end vägagi okeilt ja püüdsin kiirelt enda ees startijaid kinni, mis innustas tõuse üha hoogsamalt rünnata. Oma teisele  ringile minnes  (sõideti 4x3,75km) haakisin end just stardist välja tuisanud, hilisema võitja kasah Mark Starostin  taha. Suutsin ta tempo hästi omaks võtta, kuid oma kolmandal ringil ühel raskemal hetkel lasin suuresti teadmatusest  enda väga heas võimalusest võistlus võita, mehe kergekäeliselt eest ära.  Viimasele ringile minnes kuulsin staadioni teadustaja vahendusel, et lähen kolmandaks. See innustas palju, nii et asusin kolmandal ringil tehtud viga parandama. Sain võitjale küll silmnähtavalt lähemale, kuid võistlusdistants 15km sai minu jaoks läbitud. Nii jäingi finishis ootusärevalt ootama.  Võitja ei kustunud viimasel ringil ja lõpetas minust 14,6 sek parema ajaga.

Igal juhul hooajale on korralik algus tehtud ja sain kinnitust sellele, mida trennis tunnen.

 

Ettevalmistusperioodi lõpp on võistlusperioodi algus

07.12.2014

Lumelaager Levil lõppes minu jaoks selle nädala keskel. Neljapäeval asusin laagris teele Kontiolahti poole, kus nädalavehetusel kavas loodetavasti heatasemelised FIS võistlused. Levi laagri lõpetasin 71km pikkuse maratontreeninguga. Seejärel üks puhke- ja siis lõigutreeningute päev.  Loodetavasti tegin hea laagri ja selle nädalavahetuse võistlused Kontiolahtis juhatavad sisse ootusäreva  võistlushooaja. 

Nagu vanasõna ütleb 1+1=2 aga üsna kindel on ka et 1+1+1+1=4

23.12.2014

Treeninglaager Põhja-Soomes käib täiel tuuridel. Keha ja tervis peab valule veel vastu. Tänaseks on siin treenitud 19 päeva selle aja jooksul olen lubanud vaid ühe puhkepäeva. Treeningmahud on hooaja suurimad - ca 30h nädalas. Selle treeningnädala lõpetasin taaskord võistlusega. Saariselkä FIS võistlused 15km vabatehnika eraldi stardist. Tegemist oli Venemaa superkoondise ja Sveitsi koondise (lisaks ka palju teisi riike) katsevõistlustega.

Nagu varem siin lehel sai öeldud, on see aasta minu jaoks lumelaager puhas treeninglaager, kus võistluste peale ei mõtle. Osalen neil vaid tugevate tempotrennide aseainena, et keha paremini harjutada stardiärvusega ja paika logistada stardieelne rutiin.

Sedapuhku astusin stardijoonele otse pärast 3 tunni pikkust sõitu Põhja-Soome lumistel ja libedatel põrdakarja-teedel, mis oli omaette seiklus. Tagantjärgi targana ei pruugi Põhja-Soome talvistes oludes kaardilt nähtuv 50km lühem tee olla kuidagi lühem. Õnneks varuaega oli palju ja stardipaika jõudsime harjumuspäraselt siiski üle 1h ennem starti. Siis kiire suuskade hooldus ja 0:50 minutit ennem starti rajale suundudes selgus, et olin unustanud hommikuse kiirustamisega maha oma suusasaapad. Olukord tundus ülimalt lootusetu, kuna võistlusele olin nagu ikka tulnud omal käel ima abilisteta. Lootus saada asendussaapaid ei olnud kuigi suur. Läbi suure jooksmise ja sebimise sain siiski 20 min ennem oma starti enam-vähem õige suurusega saapad jalga. Paraku stardieelsed mootori käivitusprotseduurid jäid tegemata ja ka võistlusrada nägemata. Kõik see maksis rajal kurjalt kätte, kuna tegemist oli slaalominõlvadele konstrueeritud maksimaalselt raske ja keerulise rajaga. Nii kaotasin juba puhtalt pea ees tundmatutesse laskumistesse sööstes palju aega. Paraku absoluutse maailma tipuga võidu sõites kogunevad kaotussekundid niimoodi kiiresti minutiteks.

+ 1` Väga suur treeningkoormus ennem võistlusi

+2´ Võistluseelse soojenduse puudus

+3´ Tundmatu ja ülimalt tehniline rada

+4´ Võistlus ettevalmistuse puudus. Suusad kodus lampi ette määritud, otse autost peale pikka sõitu starti + endiselt kehvade prillide tõttu külmuvad silmad.

Samas organismi jaoks oli tegemist igati korraliku võistlusega. Tõusudel mootor töötass korralikult. Lühikesel 3,75 km võistlusringil saab üsna palju koos sõita erinevatel ringidel olevate ässadega. Selle pealt võin öelda, et tõusul koguneb kaotust minimaalselt. Sain ka korraliku meeldetuletuse selle koha pealt ,et võistlusele kodust lahkudes peab põhiasjad 10x üle kontrollima. Võistluselt on võimalik tulemusena tagasi saada nii palju kui sinna panustad. Tipud tiimides panustavad kõik võimaliku, seega tuleb oma võimalustest pigistada ka maksimum.

Igal juhul on nüüd tugev laager läbi. Tunnen end paremini kui varem. Järgmine nädal on ees ootamas pikk maratontreening ja üks lõigutrenn. Üldiselt siiski oluliselt kergem nädal kui eelmised. Seejärel sõidan nagu ikka üksinda Kontiolahtisse FIS rahvusvahelistele võistlustele, kus loodan juba natukene kiirem olla. Kuigi aega põhivõistlusteni on palju.

Levi lumelaager ja hooaja esimene võistlus

17.11.2014

 

Olen otsapidi jõudnud hooaja ühe alustalani - lumelaagrini. Sedapuhku treenin Levil. Paraku sellel aastal on lumemöldrid kitsid olnud ja sõita saab vaid kergel 4,3km pikkusel lõigul, mis edasi-tagasi sõites moodustab 8,5km ringi. Loodan, et siia sadamata lumi sajab mõne aja pärast maha Eestis.

Laagrisse tulin üksinda mööda maad. Õnneks nüüdseks on minuga liitunud ka pere. Seega ei pea päris üksinda pakase ja pimedusega mõõtu võtma. Vastupidiselt toovad väikesed tulesädemed rõõmu ja vaheldust.

Sõit siia oli kurnav, kuna kallal oli kerge hingamisteede viirus ja sellest pea paks. Lisaks tihe lumesadu ja väga halvad teeolud. Nii kujunes reis oodatust oluliselt pikemaks ja kurnavaks. Nii et esimene nädal olin üsna tühi kott. Laager kannab siiski suuremahulise treeningu eesmärki, seega võtsin sellises olukorras treenimisega teatavaid riske. Õnneks organism vedas välja ja kõik plaanitu on siiani tehtud.

See nädalavahetus osalesin Olosel peetavatel rahvusvahelistel FIS võistlustel, mis ühtlasi olid ka koondise katsevõistlused. Minu jaoks oli tegemist esimese 12-päevase treeningtsükli lõpuürituse ja esimese võistlusega sel hooajal. Ei oodanud sellel võistluselt midagi ja asusin rahulikult stardijoonele. Paraku mind kummitav silmade külmumise probleem lõi ka sel võistlusel välja. Vaevalt 5km oli ok, edasi sõitsin uduses kotis, mis päädis teise ringi lõpus kiirel ja tehnilisel laskumisel kukkumisega, misjärel ei saanud enam rütmi ega hoogu ülesse. Kuna käisin võistlusel üksi, polnud oma liikumiskiirusest rajal suurt aimu. Hiljem on selgunud, et sõitsin koondise meestega sarnases taktis.

Enda jaoks teadmine, et oluliselt keerulisem ja teistsugusem ettevalmistus hooaejaks ei pruugi kõige hullem olla. Nüüd edasi ootab pikk trenn ja laagri ainus puhkepäev. Seejärel teine tugev treeningtsükkel koos võistlusega Saariselkäl.

 

Koormustest

31.10.2014


 4 päeva pärast tugevat treeninglaagrit Austrias Ramsaus, käisin selle nädala alguses Tartu Ülikooli Kliinikumi spordimeditsiin osakonnas spordimeditsiinilises tervise uuringus ehk koormustestis.
Test läiks üld joontes hästi. Tõestades veel kordselt kõrgeid koormuse talumise ja muid sooritus võimet mõjutavaid organismi näitajaid. Samas näitas test ka möödunud tugeva treening perioodi ja seda lõpetanud mäestiku laagri „õnnestumist“ ehk siis saavutatud on organismi tugev rajaktsioon koormusele ja väsimus. Samas lihas tunne ja seisund näitasid, et puhanud olukorras oleks teisti tulemused sootuks paremad. Samas võistlus hooajani on veel pikk samm astuda. Praeguses etapis rekordeid purustades oleks suur oht, et õigel ajal on purk juba tühjavõitu.

Sügisene treeningperiood ja eesmärgid

14.10.2014

Sügisene treeningperiood ja eesmärgid

Nüüd, kus sügisene treeningperiood hakkab lõppema ja võistluskalendrid paika loksunud, tuleb hakata tegema täpsemaid võistlusgraafikuid ja nende põhjal treeninguid seadma.

Sügisese ettevalmistuse ühe etapi läbisin kodustel Padise terviseradadel ja koduklubi Sparta jõusaalis. Teise etapi, mis oli süvendatult eriala spetsiifiline, läbisin Otepää ja Tehvandi spordikeskuse radadel.

Eelkõige tänu Are Metsale õnnestus ühes teise maratonihundi Tatjana Mannimaga laagrisse tulla sügisesse suusatajate treeningmekase Ramsausse Austrias, kus on valitsenud igati head head ja töised olud. Ramsau on koht, kus vaadata, mida maailma suusatamine sellel treeningetapil teeb. Ühtlasi on see ka heaks enesekontrolli kohaks, kuna aastatega on siinsetel standartsetel treeningpaikadel kogunenud hulgaliselt võrdlusandmeid. Nende andmete pealt ei taha teha ja ei tee ennatlikke järeldusi, kuid sean järgmise treeningetapi ülesanded ja loksutan paika võistlushooaja eesmärgid.

Mõne sõnaga plaanidest ja eesmärkidest. Novembris-detsembris loodan tagada hädavajaliku professionaalse treeningettevalmistuse, kuna see on viimane olulisem treeningetapp valmistumaks jaanuaris täiskäigul käivituvaks pikamaasuusatamise võistluskeeriseks. Eesmärgiks on pikamaasuusatamise maailmakarika sarja esimestel etappidel silma paistvalt esineda, mis lubaks ehk jaanuaris selles karussellis jätkata. Alternatiivsed eesmärgid on koduse Tartu maratoni senise parima 11.koha ületamine, kodused meistrivõistlused, Estoloppet ja Faluni MM koondise moodustamisel kaartide segamine.

Novembrikuu toob lumelaagri Põhja-Soomes, peamise eesmärgiga valmistuda maratonide hooajaks. Kuid loodetavasti leian ka võimalused teha kaasa Põhja-Soomes toimuvatel heatasemelistel erinevate koondiste katsevõistlusteks olevatel FIS võistlustel. Kuna novembrist on maratonide põhihooajani veel 2 kuud aega, siis tavadistantsi võistlused jäävad kandma treeningrutiini ergutavat, vaheldust ja emotsiooni pakkuvat ülesannet.

 

Keila Rull 2014 – Hooaja esimene pisikene võit

22.09.2014

Keila Rull 2014 – Hooaja esimene pisikene võit

Keila rull on üks tänuväärne kodukandi võistlus, kus olen võimalusel ikka osalenud. Võistlus on kujunenud minu jaoks heaks hetke olukorra hindamise kohaks. Võistlustulemusest kordades olulisemaks on enda seisundi hindamine ja võrdlus varasemaga. Nimelt võistlus toimub enam-vähem samal ajal septembri keskel (seekord 18.09 õhtu hämaruses), samal rajal ja samal distantsil (Keila terviseradade 2,5km pikkusel ringil 10km eraldi stardist). Keila võistluse raskuseks ja iseloomuks on  tehniline (kurviline), kiire ja pideva töö vajadusega ring. Laskumisasendi saab võtta vaid mõnekümneks sekundiks. Olen kõigil kordadel osalenud ühe ja sama suusarolleri paariga. Õnneks on ka ilmataat teinud nii, et ilmad on olnud suhteliselt sarnased – kuivad. Sedapuhku vaid oluliselt jahedam.

Kaotasin küll oma võistluse rekordajale sekundeid, kuid enamik tuli neist võistluse esimesel kahel ringil, kui pidin väikese kukkumise tõttu viltu jooksvaid rulle jõuga soovitaval trajektooril hoidma. Õnneks rulli rattad kuluvad kuival asfaldil  kiiresti ja kõrvale kiskumine kadus, nii et võistluse viimastel ringidel näitasin tõusvas joones varasemast paremaid ringi aegu. Peamine on aga see, et südametöö näitajad olid varasematega võrreldes oluliselt positiivsemas võtmes.

Siit on hea emotsioon, et edasi tugevalt tööd teha ning innustust , et tagada omale võimalused, et võistlushooaega konkurentsivõimeliselt alustada.

Ettevalmistused võistlushooajaks ehk suvised tööd ja tegemised

31.08.2014

Üksikud killud töödest suvel 2014

Ettevalmistused võistlushooajaks ehk suvised tööd ja tegemised

Hooaja ettevalmistus kevad-suvisel perioodil on sedapuhku kulgenud oluliselt teises võtmes kui varasemad. Tagamaks endale paremaid võistlustingimusi talvel olen lisaks treeningutele aktiivselt toimetanud õueruumi kujundamise ja hooldamise vallas. (Nende kohta väike pildiriba uudise lõpus ja täpsemalt „maastikukujunduse“ all.) Püüdes leida optimaalset tasakaalu vaimse ja füüsilise koormuse vahel, seeläbi arendanud üldfüüsilist jõudu ja sitkust. Laagrid on olnud lühemad kuid teravamad.

Olen piisavalt palju treeninud ja kogenud, et mitte suviste treeningute tulemuste pealt ennatlikke järeldusi teha. Märgid on positiivsed ja olen sügisesteks tõsisteks treeninguteks nii kehaliselt kui vaimselt valmis.

Lühike kokkuvõte hooajast 2013-2014 ehk õnn mitte lihtsalt ei naerata kellelegi, vaid soosib neid, kes suudavad minimeerida segavaid ja forsseerida soodustavaid tegureid.

01.06.2014

Dolomitenlaufi eelõhtu. Suuskade ettevalmistus võistluseks toa rõdul.Lühike kokkuvõte hooajast 2013-2014 ehk õnn mitte lihtsalt ei naerata kellelegi, vaid soosib neid, kes suudavad minimeerida segavaid ja forsseerida soodustavaid tegureid.

Hooaeg 2013-14 kujunes tõeliseks keha ja vaimu tuleprooviks. Põhjuseid ja erinevaid tegureid on palju. Seega ei hakka siin laskuma detailidesse ja pisiasjadesse. Peamise pitseri hooajale vajutas möödunud talve kohutavad ilmaolud. Hooaja põhistartidest jäi ära 7 võistlust, lisaks terve hulk juurdeviivaid võistlusi ja alternatiivseid võimalusi. Võistelda sain vaid kahel põhidistantsil. Neist parimaks FIS pikamaasarja Dolomitenlaufi 27. koht. Võin väita, et sisuliselt jäi minu jaoks võistlushooaeg 2013-2014 vahele (nt klassika tehnikas ei õnnestunud kogu hooaaja peale teha mitte ühtegi maratoni starti). Sealjuures üks peamisi eesmärke - Tartu maraton jne. Seega ei saa hinnata ettevalmistuse õnnestumist või ebaõnnestumist.

Suutsin tagada omale väga korraliku laagrite plaani. Nt treenisin mägedes kokku ligi 80 päeva. Paraku treenisin sisuliselt üksinda, püüdes omal käel hallata kõike, mis tulemust mõjutavad. Ilmastikuolude tõttu keerdus kogu etteplaneeritud võistlusplaan ja logistika peapeale, koos sellega ka liikumis- ja treenimisplaan võistluste vahel. Pidev üksinda kõige tegemine, asjatult reisimine, ootamatud tagasilöögid, plaanide muutmine jne viisid mind väga keerulisse olukorda, kus oli väga raske langetada õigeid otsuseid. Nii jõudsin korralikus vormis Viru maratonini, millest siin webi lehel ka pikemalt kirjutasin, kus külmusin korralikult läbi ja jäin tõsiselt haigeks. Immuunsuse korda saamine paraku võttis väga kaua aega, kuid ma ei heitnud meelt ja püüdsin uuesti jalad alla saada, mis märtsiks ka õnnestus. Paraku otsustas ilmataat, et märtsis saabub suur kevad ja kõik plaanitud võistlused jäid sellele hooajale iseloomulikult ära.

Kokkuvõtlikult ettevalmistus möödunud võistlushooajaks oli vägagi tasemel. Ettevalmistusperiood õnnestus tagasilöökideta. Paraku tehtud töö tulemuslikkust ei saanud võistlustel realiseerida. Sestap oli hooaja lõpp vaimselt väga keeruline. Ühest küljest valitses nördimus ja pettumus, et suur töö sai tehtud ja seda realiseerida polnud võimalik. Lihtsam oleks olnud leppida kehvade kohtadega võistlustel, kui teadmisega, et võistlused üldse ära jäid. Sestap jäi hinge kriipima nördimus tehtud suure töö ja valatud higi tuulde lendamise pärast.

Olen arusaamal, et tulemuslikult võistlemiseks peab väga korralikult treenima. Kuid see on ilma tagasilöökideta võimalik vaid siis, kui on olemas vähemalt hädavajalik  taust. Võistlusõnn mitte lihtsalt ei naerata kellelegi, vaid soosib neid, kes suudavad minimeerida segavaid ja forsseerida soodustavaid tegureid. Olen endiselt täis võistlemise, tõestamise ja treenimise tahet. Püüan möödunust teha adekvaatsed järeldused, et uue hooaja ootamatustele vastu seista ning õnne oma kasuks kallutada.

 

Ei anna alla!

12.02.2014

Lootsin, et viimasel võistlusel, milest siin ka pikemalt kirjutasin,  sai ebaedu karikas täis.  Paraku oli see võistlus katastroofi algus.  Võistlusel ära külmumise tõttu jäin põhjalikult ja pikaks ajaks haigeks. Nii pikka ja kurnavat haigust pole varem põdenud.  Olen sellel aastal (nagu ka varasematel) näinud meeletult vaeva ja püüdnud teha kõik, mis minu võimuses. Nii seisund kui ka tulemused näitasid, et jaanuari lõpust alates võiks tulla ka mõni ilus resultaat. Paraku igal rindel tugevalt pingutades muutus organismi vastupanu võime nõrgaks. Nii mõjuski viimase võistluse ebaedu rusuvalt nii kehale kui vaimule, mis tõttu varisesin haige voodisse. Püüdsin kõikide vahenditega kiiresti jalgele saada, paraku tulutult.  Tänaseks päevaks on enesetunne küll tasapisi paranema hakanud. Kuid  kaks nädalat haigust ja treeningutel eemal olemist keset kõige tihedamat võistlus hooaega on karm tõsiasi. Kuna ma olen edasi püüdlik  ja usun iseendisse ei jäta ma jonni. Püüan voodist tõusta ja jalad alla saada. Kindlasti on esialgu seis üsna hull, kuna nii pikka pausi füüsilisest koormusest pole mul kunagi varem elus olnud. Ka ilma taat ei ole sellele just toeks.  Eks aeg toob arutust. Ise ootan kannatamatult, et näha mis seis on?

Lisa kommentaar

Olen harjunud ebaõnnega ja tagasilöökidega, aga tänast päeva on väga raske seedida

25.01.2014

 

 Kõik sai alguse juba eelmisel nädalal. Dolomitenlaufi järgselt pidin esialgsete plaanide kohaselt sel nädalavahetusel sõitma Euroopa meistrivõistlustel. Paraku lumepuuduse tõttu jäid need ära. Plaan B oli sõita samal nädalavahetusel Marcialonga maratoni. Paraku minu koht stardinimekirjas läks kaotsi. Üritasin käimasoleval nädalal seda tagasi saada.  Paraku tulutult. Sestap otsustasin viimasel minutil kõik liikumisplaanid ümber teha ja kiirustasin väga väsitava reisigraafikuga viimasel hetkel Viru maratoni starti (kogu nädal oli täis mõtetut sebimist ja peata olekut).

Paraku ebaõnn jõudis minuga kaasa ja ilmselgelt see ärapette manööver oli teda vihastanud. Tänase Viru maratoni stradis, 5 päeva peale Dolomitenlaufi ja pikka reisi, tundsin end  üsna väsinuna. Õnneks siinne konkurents on oluliselt leebem kui maailma tase. Punti vedada polnud kuigi raske. Paraku juhtus nii, et kogu sebimise käigus ununesid suusaprillid. Poole distantsi peal olid mu silmad sedavõrd külmunud, et maa ja taeva vahet oli raske leida. Nii juhtus, et edasi hakkasin rajal palju eksima ja koperdama. Ühe koperdamise tõttu raskel hetkel jäin maha Morten Priksist, kellega olime suutnud kahekesi ülejäänud võistlejatega vahe sisse sõita. Ilma eessõitjata läks paraku asi veel hullemaks. Põldude peal ei näinud, kuhu rada keeras ja paaril korral eksisin sootuks metsateedele. Esialgu suutsin veel oma teist kohta hoida. Kuni järjekordse kukkumiseni,  mille järgselt hoo üles saamine oli raske,  pääses mööda ka teise koha mees Andres Kollo. Õnneks oli finisini jäänud vaid mõni kilomeeter. Edu järgmistega oli minutites. Paraku polnud see veel lõplik hoop minu tulemusele. Mõni kilomeeter enne lõppu hargnes rada kaheks. Lühikese 25km sõitjad sõitsid finisisse 2km lühemat ringi. Paraku oma külmunud silmadega orienteerusin rajal vaid lühikese maa suusatajate järgi (kes nn ringiga ette olid jäämas. Kuna suutsin eristada vaid musta ja valget ehk valget kõiksust sellel liikuvate suusatavate kujudega). Nii juhtuski, et keerasin lühikese maa ringile. Kilomeetri pärast mõistsin küll oma eksimust ja finiseerisin küll liidrina, kuid täiesti lööduna.

Seda ebaõnne on äärmiselt raske taluda. Lisaks füüsilisele valule, mida mu ülesse sulavad silmad teevad, olen vaimselt väga löödud. Olen sellel hooajal (lisks loomulikult ka varasemad aastad) panustanud tulemustesse väga palju jäägitu pühendumisega. Paraku tunnen, et ei suuda üksi ära teha mitte midagi. Ikka ja jälle on asju, mida ma ei suuda kontrollida ja mis karmilt kätte maksavad. Lohutus, et  seisund pole nii lootusetud kui tulemused, on äärmiselt väike. Tänasel päeval ei oska ka ennustada, millal obeõnne uuesti duellile kutsun.

Dolomitenlauf

19.01.2014

 

Täna 19.01.14 võistlesin Austrias lumeuputuse käes vaevelnud Dolomitanlaufi maratonil, mis oli selle hooaja esimene Worldloppeti ja teine FIS pikamaasuusatamise karikasarja etapp. Võitluses maratonide tiimide vastu suutsin lõpetada 29. kohal. Kaotust võitjale Petr Novakile kogunes täpselt 8 minutit. Tulemused lingil:

http://data.fis-ski.com/dynamic/results.html?sector=CC&raceid=23829

Võistlus oli minu jaoks tõeline olelusvõitlus, kuhu kuulus 5 kukkumist ja hulgaliselt trügimist. Võistluspaigas on ligemale 2m lund ning kogu võistluse eelse öö ja võistluse sadas samuti paksu laia lund. Sellest tulenevalt oli rada väga kitsas ja kukkumisi väga palju. Peapundist jäin maha minu ees lumme takerdunud sportlase põhjustatud külakuhja tõttu 16km-l. Edasi sõitsin positsioonil 19-28 olnud grupis. Paraku minu suusa ettevalmistus neis keerulistes oludes polnud parim ja 35km-il, peale 15km kestnud mäkke ronimist, algas pikk laskumiste  kaskaad, kus olin oma kesise libisemise tõttu pundi takistuseks. Ühes kiires kurvis sõideti mulle sisse. Järgnes kukerpallitamine, kus kadusid peast ka mu suusaprillid. Jäin oma grupist maha ja üksinda. Prillideta üksi sõites kukkusin gruppi jälitades veel mitu korda (kuna lumesadu oli nii paks, et silmi ei saanud tihti lahti hoida). Nii kui suusa ots läks kitsast rajakoridorist välja, takerdus see paksu lumme. Järgnes kiire 180 kraadine piruett ja kukkumine, kusjuures raja kõrval olevast pehmest lumest püsti saamine võttis uskumatult palju aega. Nii suutsin viimase 10km-ga, mis oli raja kõige kergem osa, võitjale kaotada ligi 4 lisaminutit.

Oli kogemus, võitlus ja võistlus, mis jääb meelde. Kripeldama jääb palju. Paraku tuleb leppida protokolli kantuga. Samas on ka väga suur õnnestumine ja vedamine, et üksinda kõike tehes tiimide (nendega kaasneva hoolde ja taustadega) vastu enamat suuta. Võitleja hingena ma siiski ei jäta jonni ja püüan jube uuel nädalal teha asju paremini kui sellel.

Lisa kommentaar

Slaavi Karikas 16 ja 21 koht

24.12.2013

Rahulikku ja positiivsete emotsioonide küllast pühade aega!

Nii nagu plaanitud võistlesin 5 päeva pärast Lasgambeda maratoni Itaaljas möödunud nädala vahetusel Tsehhis Slaavi Karika sarja etappidel. Laupäeval 10km klassika sõidul sõitsin välja 16 koha ja pühapäevasel 15km vabatehnika sõidul 21. koha.

Paraku tulemused mulle rahulolu ei pakkunud. Tundsin neil võistlustel end kesiselt ja väga väsinuna. 5 päev varem võisteldud maraton, reisid ja eelkõige mäestikus 1900m kõrgusel üle merepinna toimunud treening laager olid minust välja pigistanud teravuse ja energiavarud. Võistlustel tundsin end kui tühjaks pigistatud sidrun, mis on trollibussi alla jäänu.

Õnneks on tulemas pühade aeg ja saan natukene energia varud taastada. Püüan mägedes tehtud töö ja peetud võistlused panna enda kasuks tööle.

Lisa kommentaar

Purunenud suusakepp – purunenud esialgsed eesmärgid

15.12.2013


Pilt on tehtud eelmise aasta Lasgambeda Short Race-il

Täna algas FIS pikamaasuusatamise karikasari, mis on minu üheks selle hooaja peaeesmärgiks. Esimene etapp toimus täna mõned tunnid tagasi Itaalias Livigno lõõskava päikese all. Paraku see päike ei säranud täna mulle.

Olin ja olen selleks võistluseks hästi valmistunud. Küll viimastel treeningutel ilmnesid mäestiku tingimustega kohanemise raskusmärgid . Sellele vaatamata ei peegelda tänane tulemus (53. Koht) treenitust ja seisundit.

2. km alguses purunesid minu lähiaegadega seotud eesmärgid, kui suures pundis ühe väikese tõusunuki peal sõitis üks kaasvõistlejatest mu suusakepi pooleks. Peale seda otsisin koha pundi servas, et liikumise pealt võimalikult kiiresti asendus saada. Paraku konkurentide tiimide meeskonnad ja abilised sellises olukorras pole altid abikätt (suusakeppi) pakkuma. Nii tuli sõita ca 4km pea laiali otsas, et märgata vähegi sõbralikku inimest, kes loovutaks ühe kepi. Püüdsin nii kuidagi püsida liidergrupi sabas. Paraku kulges rajareljeef selles rajalõigus pidevalt ülesse mäge, seetõttu pidin pingutama „kriitilises punases tsoonis“. Lõpuks õnnestus mul siiski Eesti koondise abiliste käest suusakepp saada (kuid selleks pidin täielikult peatuma. Pikkade meeste varukepide hulgast ise kõige lühema ja õige käe kepi ülesse leidma)  ja samal ajal oli ka esimene hinnaline joogipunkt (mis mu seisu aega veelgi pikendas). Juues ja uut keppi kätte pannes libises liidergrupp taas eest ära. Nii et pidin uue kepiga, mis oli 5cm pikem kui minu oma, alustama uut spurti, et grupi lõpp kinni püüda. Paraku sain kätte vaid pudeneva pundi saba, kus oli vaja teha endiselt palju tööd, et maha jäävatest suusatajatest mööduda ja grupi peale läheneda. Paraku mäed sellist pikka „punases“ spurti ei andesta. Lisaks keeras ka võistlusrada ümber ja edasi liigutakse väge suure kiirusega orgu mööda allapoole tagasi. Sellises olukorras on üksinda võimatu saavutada samasugust kiirust nagu gruppides. Nii jäingi täiesti üksinda ja minu jaoks oli sedapuhku võistlus läbi.  

Edasi võitlesin katkestamismõtete ja pettumusega. Kuna järgmise pikamaasuusatamise MK etapini on ligi kuu aega minna, pingutasin mingisuguse tempoga edasi, et võistlusest kaasa võtta tugev pingutus. Seda on parema vormi saavutamiseks hädasti vaja. Oli küll kindel plaan kilomeeter enne finišit võistlusnumber seljast ära võtta, kuid Livigno mõnus õhustik ja kaasaelamine kannustasid siiki finišijoont ületama. Kokkuvõttes siis 53. koht.

Kuna hooaeg on alles väga alguses pean end sundima pettumustundest loobuma ja edasi eesmärkide poole liikuma. Õnneks avaneb mul juba 5 päeva pärast võimalus oma seisundit uuesti hinnata. Selleks ajaks peaks ka mäestiku tingimustega kohanemise kehvad päevad möödas olemas. Võistlen Slaavi Karika sarja etapil (samasugune tugev kontinentaal karikasarja võistlus nagu Skandinaavia karikasari) Tšehhis, kus on kavas 10km klassika ja 15km vabatehnika sõit.

 

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Võistlus hooaeg läheneb

18.11.2013

Sügisest on saamas talv. Ootusärevus ja treeningute intensiivsus üha kasvavad. Ka hooaja eelsed esimesed olulised kontrollstardid on juba tehtud - nn. Olose esimese lume stardid, mis on ühtlasi ka aluseks hooaja esimese poole tavadistantside MK sarja koondise valikul. Minu jaoks olid need võistlused vaimselt ja treeningute ülesehituse mõttes üsna keerulised. Kuna üks osa minust tahab olla tulemuslik pikamaasuusatamise MK sarjas ja teine osa sportlase hingest ihkab ka segada kaarte tavadistantsi koondise osas. Treeningute osas teeb see olukorra keeruliseks, kuna maratoni sarja põhi kalendrini on veel kaks kuud aega ja seega on lumelaagris vaja veel teha vundamendi kindlustustöid. Kaartide segamiseks koondiste moodustamisel on vaja olla neil esimestel startidel kohe korralikult võistlusteravuses. Paraku on need kasks asja otseses vastuolus.

Seega juhtus Olose esimese lume võistlustel see, mis eelneva taustal juhtuma pidi. Tahtmist oli oluliselt enam kui hetke võistlusvorm lubas. Seega hindasin vabatehnika 15km sõidus oma seisundit üle. Olin poole maani teiste Eesti meestega võrdsel positsioonil ja innutusin sellest sedavõrd, et paugutasin ühe tõusuga nii palju üle piiri, et viimasel 4km kaotasin väga palju aega. 10km klassika distantsil olin olukorras, kus pidin võistlema Tatjana Mannima juba ära võstelnud suuskadega, mis jäid mulle pehmeteks. Seega kaotasin tasamaal ja alamäge palju aeg, mis oleks kokkuvõttes tähendanud vägagi korraliku lõppaega.

Nädalavahetuse pealt saan teha siiski esimesed järeldused ja võrdlused. Olen väga korralikus üldfüüsilises seisus, suuri viperusi ettevalmistuses pole olnud. Jään siiski vaoshoituks ja teen tõsist tööd edasi. Praegusest seisust on kõik võimalik. Tuleks vaid tõeline hooaeg kiiremini J

Kui kõik sujub tõrgeteta, siis stardin järgmine nädalavahetus taas tugevatasemelistel FIS võistlustel Saariselkäl. 

 

Lisa kommentaar

Hoogne hüpe Itaalia mägedest kodumaa treeningradadele

01.09.2013


Pärast igati töist ja emotsioonide rohket juunikuud jätkusid tõsised ettevalmistused algavaks suusahooajaks koduradadel Padisel ning seejärel pikk ja väga töine treeninglaager Otepääl koos distantsikoondise kamraadidega.

Augustikuus on juba rõhuvas ülekaalus suusatamise erialased treeningvahendid: rullsuusatamine ja imitatsioon. Endiselt on omal kohal ka jõusaalitreeningud, kuid valdava osa jõu ettevalmistusest annavad juba erialased jõu- ja jõuvastupidavuse harjutused erialastel vahenditel. Ehk siis rullsuusatamine ainult paaristõugetega või vahelduvtõukeliselt ilma jalgade tööta või vastupidi rullsuusatamine ilma keppideta, tehes sealjuures erinevaid tehnika, kordinatsiooni ja lisakoormust andvaid harjutusi.

August on ka kuu, kus on kõige suurem osakaal minu lemmik treeningmeetodil - imitatsioonil. Imitatsioon kujutab endast maksimaalselt mägisel reljeefil suusakeppidega liikumist, kus kõik tõusud imiteeritakse võimalikult lähedaselt suusasammu. Sealjuures rõhutades maksimaalselt allaistet ja tõuget. Tasamaa ja alamäe lõigud läbitakse joostes.

Järeldusi tehtud tõsise töö tulemuslikkuse kohta on enne suusavõistlusi ennatlik ja ebaadekvaatne teha, kuid kontrolltreeningud ja võrdlusandmed lisavad suurt innustust ja entusiasmi sügisele vastu minnes.

 

Lisa kommentaar

Shilingia = treenija shilling

22.07.2013

 Juuli alguses pakkisime Sparta suusatiimiga kogu treeningvarustuse Jaanus Teppani auto ja käru peale ning suundusime Alpidesse ideaalseid treeningtingimusi otsima. Etteruttavalt öeldes me need ka leidsime.

Leidsime tõelise treenimise paradiisi - pisikese mägiküla Itaalia ja Sveitsi piiril nimega Shiling e Shlingia. Küla, kus aastasadadega on väljakujunenud oma rahulik ja väga töine elurütm, kus iga töökäsi pisikesest jõmpsikast eaka taadini on pakatav, tegus ja arvel.

Külake asub kõrge mäeaheliku ülaservas 1750m kõrgusel merepinnast. Majad on tihedalt üksteise küljes. Hoonete esimestel korrustel on enamasti koduloomad (piimalehmad, sead ja kanad), teisel korrusel on end sisse seadnud eelnevate peremehed ja kolmandal hoiustatakse iga rohtaim, mis nii kõrgel mäeküljel kasvada suudab. Keset küla asub armas pisikene kirik, mille kellatorn järjekindlalt igat 15 minutit meeles peab. Tegemist on kogu kogukonna äratuskellaga, mis hommikul kell 6 kõik oma lakkamatu löömisega jalule ajab. Nii ongi, et juba kell 6:15 vuravad ringi kõik, mis vähegi liiguvad ja toodavad.

Küla läbib väga populaarne matkarada, mis viib 2300m kõrgusele platoole, kust langeb lustike lumesula vesijoana alla ja jätkab oma teekonda mööda kitsast kärestilikust orgu. Siinsed mäetipud küündivad kuni 3300m ja on tihedalt tähistatud matkaradu täis, mis on uskumatult populaarsed. Igapäevaselt suundub lumiste tippude poole sadu inimesi. Kõik rõõmsameelsed ja pakatavad elujõust.

Sellised olud on lausa ideaalsed treenimiseks - üldine töökas ja positiivne keskkond; treenimisvõimalused 1000m.ü.m.p kuni 3000m.ü.m.p.; elamine 1700m kõrgusel.  Treeningtaristu: raske reljeefiga rullsuusatamise ring, lõputu kergliiklusteede võrk, rahulikud mägiteed, otsatud matkarajad, 6km kaugusel olümpia sporditreeningkeskus  jne. Seega ei ole ime, et naabruskonna külast Müstairist on pärit Dario Gologna.

Kõige eelneva taustal on minu suurim väljakutse siin laagris hoida oma kustumatut treeningkirge tagasi. 

Lisa kommentaar

Esimese hooga

07.07.2013

Hooaja ettevalmistust alustasin maikuus üldfüüsilise baasi korrastamise ja tõstmisega. Aprilli kuus suusatasin kuni viimase lumekübeme leidmiseni. Samal ajal igapäevaselt füüsilist tööd tehes. Ülejäänud vabad hetked kulusid uue hooaja taustade tagamisele. Kahjuks selles osas on veel lahtiseid otsi, seega see töö saadab igapäeva siiani.

Esimese tõsise laagri pidasin samuti maikuus. Põhirõhk laagris oli jõutreeningutel.  Jõutreeningutele lisaks pikemad taastavad jooksutreeningud koos erialaste tehnika- ja sprindiharjutustega.

Juunikuust alates on lisandunud erialased treeningud, mis tasahilju on jõutreeningud tahaplaanile lükanud. Juuni alguses oli esimene töine Sparta suusatiimi laager Otepääl, esiplaanil erialaste ja tehnika treeningutega. Lisaks füüsilisele enesearendusele täiendasime teadmisi ka seminarilaua taga.

Edasi jätkus juuni iseseisva laagri ja tõsise töö tähe all Padisel ja Viljandis. Juunikuu üllatas Eestis harjumuspäratute suurepäraste päikesepaisteliste treeningtingimustega, mistõttu on olnud võimalus ohtralt energiat koguda päikesest ja Eesti loodusest. Kuu lõpetasime Sparta suusatiimi füüsilise seisundi testidega Tartus.

Uued tuuled

01.07.2013

 Tervitused

Olen pikka aega serverile puhkust andnud ja enda tegemistest vaikinud. Kuna kevad ja tulevikuplaanid olid kiired ja segased, siis polnud ka sogasest veest peegeldust mõtet otsida. Tänaseks päevaks on vesi selginenud ning sihid kindlad ja ambitsioonikad.

Möödunud hooaeg oli minu jaoks ühtpidi korralik, teisipidi mitte nii edukas kui oleksin soovinud. Nagu ikka - põhjuseid ja nende omavahelisi seoseid oli palju. Peamine oli, et möödunud hooaja alguses läbitud operatsioon lahendas varasemaid aastaid nurjanud tervise probleemi. Seetõttu sain võistelda väga suurte koormustega ja tiheda kalendriga. Seda oli varasemate hooaegade vähese võistluspraktika tõttu kindlasti vaja. Võistlesin hooaja jooksul 5 kuuga kokku 600. võistluskilomeetril 22 võistlusega. Hooaja tihedaimal perioodil võistlesin 11 nädalavahetust järjest ja neist 7 nädalavahetust vähemalt ühel maratonil. Parimaks tulemuseks rahvusvahelisel areenil jäi Finlandiahiihtol saavtutatud 7.koht.

Hooaja järgselt oli mõtlemisainet ja segadust palju. Suur soov, meeletu töömaht, mis aastatega tehtud ja armastus oma ala vastu ei andnud hingele muud võimalust, kui võtta vastu otsus ja püüda maksimaalselt kõik reservid panustada suusatamisele. Eriti silmas pidades, et tuleval talvel on ees ootamas Olümpiamängud. Lisaks on pikamaasuusatamine tõusmas maailmas üha atraktiivsemaks ja populaarsemaks. Oma tõuke ja tahtmist on andnud kohtumised kodukandi noortega, kelle särasilmsus ja huvi lisavad emotsiooni ja indu. Ehk õnnestub oma eeskuju ja kogemustega edaspidi Padisel ning ka laiemalt Harju-Läänemaal sportlikke eluviise ja suusatamist innustada.

Lisa kommentaar

EMV 50km 5.koht

01.04.2013

 Eesti meistrivõistlustelt 50 km klassika 5 koht. Hooaja lõpp on minu jaoks kujunenud väga keeruliseks. Suur võistluste ja treeningute maht, millele lisandus märtsi keskel haigestumine ja antibiootikumide kuur on seisundi muutnud üsna kesiseks. Kuna õnn soosib tugevaid siis pole ka seda olnud. Laias laastus on võistlushooaeg ümber saanud. Loodan veel 07.04 pääseta Soome meistrivõistlustel 50 km vabatehnika sõidule võistlema.

Haanja maraton

11.03.2013

 42km pikkusel Haanja maratonil pidin leppima kasinavõitu 6. kohaga. Võistlus kulges minu jaoks väga raskelt, kuna ebaõnnestusin suuskade ettevalmistusel täielikult ja olin juba võistluse algusest peale konkurentsist väljas. Võistluse viimasel veerandil, peale pidamismäärde kulumist,  suutsin end motiveerida maksimaalselt pingutama ja tõusin 10. koha piirimailt kuuendaks.

Eesti maatalimängud: Padise vallale väga edukad.

07.03.2013

Märtsi esimesel nädalavahetusel võistlesin koos Padise valla väikese võistkonnaga Eesti maatalimägudel, mida võib pidada julgelt Tartu maratoni järgi teiseks eestlaste suureks suusapeoks. Võistlusel osalejate arv oli tõesti muljetavaldav. Väike näide sellest: laupäevasele vabatehnika individuaalvõistlusele anti start hommikul kell 10.00 ja iga minuti sees startis rajale 3 suusatajat. Viimased stardid lõppesid alles õhtul kell 18.00. Võistlusel osalesid kõik Eesti paremad pojad, va üksikud, kes võistlesid kas murdmaa või laskesuusatamise MK etappidel.

 

Reedeses teatesõidus saavutasime Padise valla tiimiga 7. koha. Sõitsin viimast vahetust, tõstes võistkonna 14. kohalt seitsmendaks.

 

Laupäevasel 10km individuaalses vabatehnika sõidus pidin leppima hõbemedaliga

Finlandiahiihto

24.02.2013

Laupäeval 23.02 võistlesin ainult 5 päeva peale Taru Maratoni Soome suurimal ja mainekaimal Worldloppeti sarja kuuluval Finlandiahiihto klassika maratonil. Saavutasin võistluses 7. koha. Võitajale Kari Varisele kaotasin 40 sekundit.

Võitlusest jääb siiski palju kripeldama. Hoidsin teadlikult sõidu esimeses faasis grupi keskele. Kahjuks esimeses joogipunktis tekkis suures pundis paras rüselus ja segadus, mida kasutas väga oskuslikult ära võidumees,  spurtides  just sel hetkel. Märgates äraminekut püüdsin üksi ca 15km tugevas vastutuules ärapääsenud esikolmikule üksi järele jõuda. Kahjuks otsustavalt ei suutnud vahet vähendada ja lootsin, et tagant tuleva pundidga koos suudame põgenikud kätte saada, mis viimasel 5km ka õnnestus. Kahjuks kukkusin positsiooni võitlusel 3km ennem lõppu ja langesin 10. kohale. Pärast seda suutsin finisiks küll 3 kohta oma positsiooni parandada, kuid enamaks polnud aega.

Tartu Maraton

17.02.2013

 Selle aasta Tartu Maraton on nüüd seljataga. Võin öelda, et üks selle hooaja eesmärk luhtus täielikult. Kohta lõpuprotokollis ei taha teadagi (kuhugi 30 hulka mahtusin). Veel kibedam on tõdeda, et võistlus luhtus lubava vormiga. Olen vast ületreeninu suuremat mõõna ületamas.  Riskisin suusavalikul ja lõikasin tugevalt näppu. Valisin ilma pidamiseta suusa. Kahjuks sedapuhku oli kogu eliit valinud pidamisega suusa. Kuni Harimäeni kulges kõik ilusti, ilma raskusteta püüdsin end mitte liigselt kulutada ja hoidsin grupis 10. positsiooni kanti. Kuid Harimäel pidin hakkama suusavalikule lõivu maksma. Pidavate suuskadega peagrupp sõitis vahe sisse.  Kuutse punktiks õnnestus peagrupp käeulatusse saada, kuid kahjuks kulutasin end ainult paaris pressides meeletult. Kuni Peebu punktiks oli kogu ülakeha täiesti „puruks“ , hakkasin hoogu kaotama ja lõpus liikusin vaid tahtejõu najal. Kurb!

Alutaguse maraton: Röövitud võit

10.02.2013

Võtsin treeningeesmärkidel juba algselt plaani maraton läbida paaristõugetega. Keerulistes ilmaoludes (tihedas lumesajus) teadsin juba stardi eel, et üksi eest ärasõitmine eeldab head seisundit. Tundsin stardist alates üsna head jaksu. Lumesaju lõppedes ja eessõitjate poolt mingil määral lahti sõidetud raja osa 10km-l otsustasin, et mul on piisavalt jõudu üksinda eest ära sõita. Saavutasin üsna kiiresti soliidse minutitega mõõdetava edumaa. Kahjuks püüdsin juba 13km peal enamik  raja lahtisõitjad kinni ning alates poolest distantsist pidin paksu märga rajale sadanud lund üksi sahana lahti ajama. Kulutasin end sellel rajaosal meeletult, kuna paksus lumes puudus igasugunegi lipe ning ei olnud võimalk isegi laskumiste peal juua. Rääkimata sellest, et kiiruste vahe tee lahtilükkajal ja tiimi tööd tegeval grupil on meeletu. Ca 8km ennem lõppu püüdis suur grupp mu kinni ning sain nii moraalse kui ka füüsilise „kangi“. Usun, et oleksin normaalse korralduse juures  (vähemalt mõne raja lahtisõitja olemasolul)  võimeline finiši joont  ületama esimesena. Kahjuks ei maksa tagantjärgi tarkus midagi. Rebisin 6km ennem võistluse lõppu numbri seljast.

Sõnumeid

04.02.2013

Vahepealsete nädalavahetustega on palju tehtud ja toimunud, kuid kahjuks on kisa oluliselt rohkem olnud kui villa. Mul ei ole õnnestunud mind sel hooajal saatvast ebaõnnest välja murda. Veebruari esimesel nädalavahetusel pidin võistlema Saksamaal Köning-Ludvig-Laufil. Selleks sai end hästi ettevalmistatud ja ka kohapeal kõik stardieelsed ettevalmistused tehtud. Kahjuks otsustasid korraldajad võistluspäeva hommikul stardi ära jätta (seoses keeruliste ilmastikuoludega). Mis minu jaoks tähendas seda, et minu lemmikoludes -paksu lumesajuga - sain vaid lohutuseks võistlusraja läbi suusatada ja pettunult koduteed alustada. Öösel vastu pühapäeva jõudsin Tallinna ja otsustasin juba järgmine hommik startida Tamsalu-Neeruti maratonil.

Tegin kogu distantsi liidrina tööd, kuid enda lollusest tegin seda ebapiisava otsusekindluseta. Võistluse lõpufaasis, hoopis teistes lumeoludes, jooksis mu suusk täiesti kinni. Ühe laskumisega langesin 1. kohalt 7.kohale ja sealt polnud enam jaksu ilma libisemiseta  kuhugi tõusta. Lõpuprotokolli läks 8.koht.

 

Kaks paari Fischer võistlus suuski tahavad lumele

28.01.2013

Müüa


Fisc
her RCS Classic ZERO 202cm. NO WAX võistlus suusk.
Lihv:
Fischeri spets 0 ilma lihv
HR 1,1 FA 46
HR 1,12 FA 46,4
Väga heas korras spetsiaalse pidamis alaga võistlus suusk, mis ei vaja pidamise määrimist. Sobilik eriti keeruliste ilma oludega 0 kraadi ümbruse ja sulaga. Koos Salomoni klambriga
Hind 300


RCS CARBONLITE SKATING PLUS HOLE SKI
Põhi: 28
Kons: 610
Lihv: 7
HR: 1,75 FA: 99,00
HR:1,78FA: 98,80
Väga heas korras võistlus suusk, koos Salomoni klambriga. 340 Euri

Emv

25.01.2013

Eesti meistrivõistlused, 6.koht. Koht ei vastanud kaugeltki ootustele. Kuid arvestades, et olen mitu nädalavahetust järjest võistelnud rasketes tingimustes pikamaasuusatamise maailmakarikasarjas ning täna, 4 päeva pärast Dolomitenlaufi maratoni, oli tõsiselt probleeme teravusega. Maratonidest pole veel piisavalt taastunud, lisaks on see nädal vaevanud ülekoormusest nõrgaks jäänud organismi külmetushaigus (kesine enesetunne ja palavik). Seetõttu oli väga kergel ja kiirel rajal raskusi maksimaalse kiiruse saavutamiseks. Sõitsin viimased 10km koos pronksimehe Peeter Kümmeliga ja selle kiiruse hoidmine polnud suureks probleemiks. Tagantjärgi on natukene kahju, et ei saanud startida ülejäänud konkurentidega sama värskelt positsioonilt. Selles valguses tundus organismi töövõime lootustandev.  Nüüd pean andma organismile natukene aega taastumiseks ja kui kõik plaanid vett peavad, stardin 2.02.13 pikamaasuusatamise karikasarjas König Ludwig Lauf-il.

Lisa kommentaar

Suusakool

24.01.2013

 

Tervitus suusasõbrad!

Lähiajal on Ringvaate saates tulemas väike suusatund koos Jüri Muttikaga. Seoses klipiga meenus mulle, et olen mõnda aega tagasi teinud väikese suusatamise algõppe juhendi. Kellel huvi ja tahtmist, siis väike suusakool on avatud :D

m.v suusakool. Poole talvega tartu maratonile vol1                                                               m.v suusakool. Poole talvega tartu maratonile vol2

Väike pilguheit viimase nädala tegemistele.

24.01.2013

 

 Väike pilguheit viimase nädala tegemistele.

Möödunud nädalavahetusel võistlesin Austria mainekaimal FIS pikamaasuusatamise karikasarja kuuluval Dolomitenlaufi maratonil. Tihedas lumesajus väga ebaõnnestunud suusa- ja määrdevaliku tõttu kujunes 42km pikkusest vabatehnika maratonist ootamatult raske katsumus. Lõpetasin võistluse 24. kohaga, mis jääb enda ootustele ja lootustele oluliselt alla. Lisaks sellele sain kurnaval võistlusel ka parasjagu külma, nii et hetkel võitlen kesise enesetundega ja pean tulevasi võistlusi hoolega valima ja kaaluma.

 

Jizerska Padesatka

13.01.2013

Kaua oodatud Tsehhi pikamaasuusatamise MK etapp Jizerská Padesatka on nüüdseks üle elatud ja selja taga. Vaatamata korralikule ettevalmistusele ebaõnnestus sõit täielikult. Tulemus on häbiväärne ja meelehärmi tekitav. Kahjuks enda tõeline seis ja võimed jäid sedapuhku teadmata. Stardi rüsinas purunes konkurendi suusa all suusakepi ots. Alles jäänud osa ei olnud piisav, et keppi korralikult kasutada ja lõpuks väsis ära ka allesolev kulbi osa. Kepi purunemise tõttu ei saanud parema käe keppi korralikult kasutada. Kepp vajus pidevalt läbi raja ja seda oli sealt raske uuesti kätte saada. Raja teises pooles hakkas ka see käsi pidevalt krampi tõmbama. Tänu liiga hästi pidanud suusale suutsin tõusude lõpus olla 35. koha piirimail. Kahjuks pikkadel allmäe lõikudel finisisse ei olnud ühe kepiga paaristõugetel tagant tulnud konkurentide vastu midagi teha ja pidin lõpetama 51. kohaga.

NB: toakaaslane Algo tegi üli tugevas konkurentsis väga hea tulemuse: 10 koht.

 

Lisa kommentaar

Nõutus tõusvast vormist

04.01.2013

Sportlikku ja tegusat uut aastat kõigile!

Uus aasta on minule alanud vägagi sportlikult ja võistlusterohkelt. Tänaseks kolmandaks selle aasta päevaks on mul selja taga juba kaks võistlust ja saavutatud 2 poodiumikohta.

 

Kõigest järgemööda. Saabusin La-Sgambeda maratonilt 20.12.12. Pühad möödusid üsnagi tusase meelega, mille põhjuseks oli haigestumine. Juba päev pärast kojureisi tundsin end kehvasti ja haigus venis kogu jõulupühade perioodi (5päeva) pikkuseks. Õnneks sedapuhku midagi hullu tervisega polnud. Haiglaslik enesetunne, jõuetus ja sellest tingitud meelepaha.

 

Esimesel jõulupühal 25.12 õnnestus siiski Padise suusaradadel läbi viia enda ellukutsutud üritus „Et jõuludest ei saaks söömapüha“. Sealt saati olen tasahilju koos haigusmärkide taandumisega saanud korralikult treenida. Ei tea, kas „tänu“ haigusest tingitud sundpuhkusele või aastavahetusest ja pühadest loobumisele on  vormikõver siiski lõpuks vaikselt üles mäge liikuma hakanud. Sellest on selget märku andnud enesetunded ja muud trennimarkerid.  Vormi kontrollimiseks ja forsseerimiseks olen  usinalt võistlusvõimalusi otsinud. Kahjuks on selle aastane kodumaine võistluskalender äärmiselt vaene ning Rootsi Skandinaavia karikale minemine oleks olnud üksi vägagi keeruline. Seetõttu olen pidanud osalema väiksematel võistlustel.

 

Selle aasta esimesel päeval seadsin koos Eesti sprindikoondise meestega jala joonele Mammaste karikal (12km vabatehnika, eraldi start). Tulemuseks 3. koht (www.serviti.ee). Parema tulemuse röövis kukkumine. Kuid sellele vaatamata näitas organism juba esimesi korralikumaid pöördeid sel hooajal. Esimene võistlus, kus pulsinäidud küündisid juba maksimumide lähedusse.

 

Selle aasta teise stardi tegin juba üks päev hiljem 3. jaanuaril Viljandimaa meistrivõistlustel Holstre-Pollis, kus kavas oli 10km klassikasõit eraldi stardist. Vaatamata suurele sulale valitsesid Holstres vägagi head suusatamise tingimused. Tulemuseks mitteametlik Viljandimaa meistritiitel (http://www.holstrepolli.ee). Loodetavasti peetakse tuleval hooajal Viljandimaa ja Harjumaa meistrivõistlused koos :D

 

Nüüd jääb vaid paluda kõikvõimalikku, et tervis püsiks korras ja Tsehhis sajaks lund ning 13.01 saaks korraliku vormiga suusad seada pikamaasuusatamise MK etapi Jizerská Padesatka joonele.

 

Lisa kommentaar

Üheskoos 25.12.12 esimese jõulupüha hommikul kell 11.00 Padise suusaradadele!

19.12.2012

Tervitused sõbrad, tuttavad ja suusatamise huvilised! Rahulikku ja sportlikku pühadeaega kõigile!

Et pühadest ei saaks söömapüha, kutsun teid üheskoos 25.12.12 esimese jõulupüha hommikul kell 11.00 ühiselt Padise suusaradadele. Teeme ühiselt lummavalt lumistele kloostri tagustele metsadele ringi peale. Seltsis segasem ja toredam.

Kohtumiseni teisipäeva hommikul Padise vallamaja taga. Kes kella 11.00-ks ei jõua, on oodatud Padise suusaradadele ka igal teisel ajal. Libedat suuska ja sportlikku jõuluaega.!

Madis Vaikmaa

Lisa kommentaar

MK hooaeg avatud!

16.12.2012

Tervitused La-Sgambedalt!

Lõpuks on pikk ettevalmistusperiood lõppemas ja alanud on kaua oodatud maratonisuusatamise võistlushooaeg. Traditsiooniliselt on pikamaasuusatamise MK sarja ja üldse pikamaasuustamise hooaja avapauguks Itaalias Livigno nimelises suusamekas peetav 42km pikkune vabatehnika maraton La-Sgambeda.

 

Seoses tavadistantsi MK sarja etappidega uuel mandril on väga paljud tavadistantside koondised ja tipud otsustanud maailmameistrivõistlusi ja Tour de Ski`d silmas pidades treenida Euroopas ning suur osa neist tuli oma Touri eelset vormi kontrollima La-Sgambeda maratonile. Võistlustulemused on kõigile internetist lihtsasti leitavad, seega neil pikemalt ei peatu.

 

Natukene lähemalt minu võistlusest ja ettevalmistusest maratonide hooajaks.

 

Üle kahe hooaja olen saanud ettevalmistusperioodil üsna hästi harjutada. Tundub, et kevadel toimunud operatsioon on normaalse immuunsussüsteemi toimimise taganud. Enam ei pea igapäevaselt treenima ja võistlema haigusfooniga. Seetõttu olen saanud see hooaeg tõhusalt treenida. Nagu spordis ikka - pisiprobleeme on pidevalt, kuid laias plaanis pole need ettevalmistust seganud.

 

Kuna alates jaanuari teisest nädalavahetusest läheb pikamaasuusatamise MK käima tõelistel pööretel (iga nädalavahetus üks etapp  ja nii kuni kevadeni) olen eriti just viimasel kolmel kuul suurtel koormustel ja üha intensiivsemalt treeninud, et oleks võimalus edukalt see võistluskadalipp läbida. Seetõttu on koormused kuni tänase maratonini olnud kriitilise piiri lähedal. Viimasel nädalal on küll olnud märgatav koormuste langus, kuid seoses mäestikulaagriga on taastumine ja kosumine võistluseks olnud ettearvamatu.

 

Seetõttu asusingi täna starti suures teadmatuses, mis mind ees ootab. Juba esimestest meetritest sai selgeks, et täna on tegu väga raske päevaga ja tuleb tõeline võitlus iseendaga. Tänasel maratonil ei olnudki mul peale iseenda ühtegi vastast. Iga meeter ja kilomeeter tuli läbi raskuste ja valu. Tänase päeva tulemus oli mulle küll pettumuseks, kuid seda enesetunnet võis ka praeguses ettevalmistusperioodis karta (koht 44; aeg 1:41.46,9; kaotus Petter Northug-ile 4.49,6).  Tegin täna väga tõsise pingutuse, mis sattus mäestiku väga kehvale päevale. Siit edasi on treeningud suunatud vaid võistlusvormi saavutamiseks (mitte pika hooaja talumiseks). Nii et tõelise hooaja alguseks 13.01.13  Jizerská Padesatka (50km klassika) loodan olla juba palju paremas vormis.  

Loodan, et tervis peab vastu ja ilus suusatalv ootab ees.

 

Lisa kommentaar

Tere tulemast!

10.12.2012

 Tänasest olen jõudnud nii kaugele, et valminud on minu kodulehekülg. Oled alati siia oodatud :)

Uudiste all hakkan kajastama oma olulisemaid tegemisi - ettevalmistus võistlusteks, treeninglaagrid, huvitavad treeningmeetodid jm. Püüan võimalikult operatiivselt teada anda ka võistlustulemustest ning jagada juurde oma kommentaare. 

Lisa kommentaar